Sztuka w czasach zarazy

Czy też znika pod maską?

 

Od czasu nagłego i dla (chyba) każdego niespodziewanego wybuchu pandemii, świat zatrzymał się na czas dłuższy niż zwykle, a czasami ma się wrażenie, że nawet lekko się cofnął. Zamknięte muzea, galerie sztuki, teatry, kina, wstrzymany rozwój kultury i sztuki to nic w porównaniu z podstawowymi potrzebami, które tak głośno odezwały się w tym trudnym czasie. Ale dla ludzi, którzy zawsze byli blisko tej choćby małej cząstki artystycznego świata, w końcu zaczęła się tęsknota za ,,normalnością” - nie tylko za zwyczajnymi, międzyludzkimi spotkaniami, za wychodzeniem do parku, do sklepu, z dzieckiem na plac zabaw, do wakacyjnych wyjazdów na drugi koniec świata, ale też do piękna i sztuki, które trudno zastąpić rzeczami materialnymi w codziennym życiu.

,,Social Distancing in the Mission”

JENNIFER M. POTTER, SAN FRANCISCO

aplikacja iProcreate na iPadzie

 

Choć wydaje się, że na chwilę jakby zniknęła, tak naprawdę była koło nas cały czas. Zmieniała się razem ze zmieniającym się światem, ukrywała za maską wtedy, gdy każdy z nas był za nią ukryty. Sztuka jest żywa, jest częścią ludzi, którzy ją tworzą. W czasie pandemii skupiona jest na pokazywaniu świata takiego, jaki jest, a nie takiego, jaki ,,mógłby być, gdyby...” lub jaki sobie autor wyobrazi. Jest realistyczna i pozostawia po sobie wyraźny odcisk tego, co przeżywamy, co widzimy na ulicach, co czujemy, gdy budzimy się rano i wyglądamy na puste ulice lub rozstawiony na łóżku komputer będący znakiem dnia ,,w pracy”, a jednak w domu. 

 

,,Exhausted”

LISA GOREN, HYDE PARK, MASS.

Akwarela, węgiel

 

ALEKSANDRA STANGLEWICZ, WARSZAWA

aplikacja iProcreate na iPadzie

 

Pandemic state by Razvan Stanciu (2020) : Painting Acrylic on ...

,,Pandemic State”

RAZVAN STANCIU, REDDING, CALIF.

akryl na płótnie, 

2 500,00 €

,,L’eau de Bleach”

BAMBI RAMSEY, REDDING, CALIF.

aplikacja iProcreate na iPadzie

W ostatnim czasie jeszcze większa część dzieł tworzona była na iPadach - oczywiście sztuka nowych mediów to nadal sztuka i to jak bardzo dobrze rozwinięta we współczesności! Wielu artystów musiało się do niej przekonać też w czasie pandemii, dając z własnej sypialni zamiast pracowni malarskiej sygnał ,,zostańmy w domu”.

Być może ta Sztuka Pandemiczna jest to - miejmy nadzieję przejściowe - ale jednak - coś na kształt nowego motywu w sztuce. Patrząc na powstające w tym czasie dzieła, cieszę się, że nie tylko dokumenty, nie tylko wiadomości, ale też sztuka i artyści pozostawiają po sobie coś ,,na zawsze”. Coś, co kiedyś będą oglądać ludzie, którzy tego dziwnego czasu nie doświadczyli.

 

,,Drawing the new normal”

ANN KIERNAN, BERLIN

 

Oprócz prac, które dały się poznać mniej więcej całemu artystycznemu światu, sporą częścią Pandemicznej Sztuki stanowią też prace tworzone w naszych domach. Myślę, że gdyby ktoś chciał je policzyć, byłoby ich o połowę więcej niż przed pandemią. Ktoś z nudów, ktoś inny z potrzeby uspokojenia myśli, ktoś inny, by zająć dziecko, a ktoś jeszcze inny dlatego, że pani w szkole kazała… Bo przecież prace dzieci to też sztuka - lubię nazywać je Małą Sztuką. W każdym razie, nieważne z jakiego powodu, wielu z nas spędziło ze sztuką mnóstwo godzin, gdy zaspokojone zostały już podstawowe potrzeby i gdy dowiedzieliśmy się, że z domu na razie nie wyjdziemy. Sztuka Pandemiczna to więc także ta nasza mała, domowa sztuka - i to domowa bardziej dosłownie niż kiedykolwiek - i tej sztuki chyba jest najwięcej i z niej warto cieszyć się najbardziej. Bo czas spędzony ze sztuką nigdy nie jest stracony i zawsze coś w człowieku zostawia. A to, co zostawił w Waszych domach warto pokazać VanGogowi :) Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi dziełami z czasów Pandemicznej Sztuki!

Liczba komentarzy: 7

 • Sztuka w czasach zarazy– VanGog
  arjxfgqovf
  [url=http://www.g14b346k51a8rz42waz2u5gb7e2r75bjs.org/]urjxfgqovf[/url]
  rjxfgqovf http://www.g14b346k51a8rz42waz2u5gb7e2r75bjs.org/

  rjxfgqovf
 • Without Prescription[/url] Amoxicillin 500 Mg Dosage vli.rfoh.vangog.pl.qtk.ms http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
  etutodooto
 • Online[/url] Amoxicillin 500mg cft.iaja.vangog.pl.akf.qj http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
  autitigur
 • No Prescription[/url] Amoxicillin 500mg Capsules vyk.dmhv.vangog.pl.slh.yj http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
  azisiqmoesogu
 • Online[/url] Amoxicillin Online mwb.szow.vangog.pl.xrx.ri http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
  agirebz

Zostaw komentarz